A jó anyagból, jól megépített hőszigetelő rendszerek használata biztonságos, a miskolci paneltűzben a kívülre felhelyezett polisztiroltáblák nem játszottak szerepet - olvasható a Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesületének (MEPS) közleményében. Az ilyen rendszerek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó cégeket egybefogó szervezet írását elég sokan átvették.
Nehéz komolyan foglalkozni egy olyan közleménnyel, ahol a harmadik mondat így szól: "a paneltüzeknél tipikusan jellemző – ahogy az Miskolcon vagy Debrecenben is történt –, ha áldozat van, akkor az általában nem égési sérülést szenved, hanem füstmérgezést." (Nem fogják érteni, ezért megmagyarázom, mi a bajom: halottakat nem keverünk az üzleti érdekeink közé, másrészt pedig a felületes olvasónak ebből az jön le, hogy a tűz helyett majd a füst fogja megölni. Legközelebb nézessék át a szöveget valakivel, kérem szépen!)
Szóval tekintsünk el a közlemény minőségétől, foglalkozzunk az abban leírtakkal. Most csak annyit csinálok, hogy először idézek a közleményből, aztán mellé teszem a miskolci tűzoltók vizsgálatának eredményét is. Lássuk.
MEPS-közlemény: a homlokzaton a lángok ugyan elolvasztották a hőre lágyuló hőszigetelést, de a vakolt felületen nem terjedt a tűz. (...) A tűz tehát nem terjedt a homlokzaton annak ellenére, hogy a kivitelezés nem volt hibátlan, és a tűz eddig nem tapasztalt mértékű volt.
Tűzoltósági vizsgálat: az első segélykérő telefon az épülettől 300 méterre fekvő egyik Áfonyás utcai lakóházból érkezett. (...) Pár perc múlva (21,38 és 40 között) a K-i oldali homlokzaton a loggiáról felcsapó lángok átterjedtek a VII/1-es lakás loggiájára, s a loggia mögötti félszobára. Mindkét oldalon a homlokzati hőszigetelés is égett, a műanyag nyílászárókkal együtt.
MEPS-közlemény: hőszigetelő anyag láng hatására 350°C-on, láng nélkül 450°C-on képes meggyulladni. (Gyártási eljárás során a hőszigetelő anyag 110°C feletti hőmérsékletnek is ki van téve, így ennél alacsonyabb hőmérsékleten nem gyulladhat meg.) A homlokzati felületen tehát az épen maradt hőszigetelés a 350-450°C-os zónát rajzolja meg. Ha a tűz terjedt volna a felületen, az egész ház szigetelése vízszintes irányban is végig károsodott volna.
Tűzoltósági vizsgálat: (DR. habil. Raisz Iván Igazságügyi Szakértő megálapításaira alapozva) Az anyagok éghetőségi vizsgálatát általában szabványos eljárással végzik, pl. műanyagok esetén jelenleg az MSZ 10200 és az MSZ 10383 szerint. Ezen vizsgálatok azonban vízszintesen elhelyezett próbadarabokkal történnek. Jelen esetben ez megmutatta, hogy a tűz nem terjedt tovább a tűzfészektől vízszintes irányban, azonban nem ad arra felvilágosítást, hogy függőleges irányú tűzterjedés bekövetkezik-e. Ennek megfelelően a méréseket függőleges próbadarabokkal végeztem. Megállapítottam, hogy ha a próbadarab környezete szobahőmérsékletű, 100 Celsius fok alatti hőmérsékleteken (91-97 Celsius fok) már az égés tovaterjedt felfelé és a megolvadt anyag csöpögve égett. Így a MEPS megállapítását (Nincs csöpögve égés) kénytelen vagyok cáfolni 64 Celsius fok környezeti hőmérséklet, vagyis felfelé áramló forró füstgázok esetén, legalábbis a ház faláról levett mintadarabok szerint.
MEPS-közlemény: Megállapítható tehát, hogy a hőszigetelő rendszer a kivitelezési pontatlanságok ellenére sem játszott szerepet a tragédiában, ezek a rendszerek – miként azt az ÉMI Nonprofit Kft. Tűzvédelmi Laboratóriumának a vizsgálatai is igazolják – biztonságosak.
Tűzoltósági vizsgálat: „ha a külső rétegsort (vakolat) nem a szabvány szerint, tartós igénybevételre készítették el, akkor annak repedésén, az alulról feltörő lángnyelvek a gőzöket belobbanthatták, mely a gyúlékony anyaggal szennyezett fedő rétegek lángolva leesését, valamint a fal felületén lévő polisztirol hab teljes leégését eredményezték abban a környezetben, mely alulról nagy tűzterhelést kapott."
Nos, ennyi. Úgy látom, van némi ellentmondás. És még valami. Vigyázat, vélemény következik, megmondós jelleggel.
Nem vagyok felújítás-ellenes. Aki a blogot figyelemmel követi, a viccesebbnek szánt írásokból is kiolvashatta, hogy a felújítást ellenzőket kinevetem. A panelházak energiapazarlásával kell valamit kezdeni, és az egyik legjobb és legköltséghatékonyabb módszer a külső polisztirol-szigetelés.
Az ilyen közlemények viszont, mint a MEPS írása is, pont azokat erősítik, akik butaságból, nemtörődömségből, félelemből, netán anyagi érdekből ellenzik saját lépcsőházuk felújítását. Ha ilyen egyoldalú anyagokkal etetjük a médiát, előbb-utóbb beleköt valaki, és elkezdi keresni az ellentmondásokat.
Ha én szigetelőlapokat gyártanék, nem próbálnék meg kétségbeesetten kiabálni, még a miskolci tragédia után sem. Ha én szigetelőlapokat gyártanék, azt próbálnám meg elmagyarázni, amit a MEPS által is idézett lengyel Építési Műszaki Intézet: "tűzvédelmi szempontból fontos, hogy az (építési) előírásokat pontosan kövessék."