Egy törzsolvasó hívta fel a figyelmem erre, az Urbanista blog Főtávos posztjához fűzött epigrammai tömörségű kommentre:
nyu 2010.03.06. 22:07:31
@martin86: "Persze ha egyedi hőmennyiség mérés lehetséges"
Akkor +30%-ot rak ra a fotav a hodijra...
Lasd: fotav.hu/fotav-zrt/tarifatablazat/lakossagi-ugyfelek/
"2. Hődíj
a) Hőközponti hőmennyiségmérés esetén Ft/GJ 2 782
b) Épületrészenkénti hőmennyiségmérés esetén** Ft/GJ 3 617"
+AFA.
Szoval lehet, hogy oko+-szal megtakaritasz 30% homennyiseget, de hogy nem fogsz kevesebbet fizetni annak a rablobandanak, az is hetszentseg
Mivel a rablóbandázás felcsigázott, utánanéztem a témának. A Főtáv fentebb linkelt oldalán kiderül, hogy valóban 23 százalékkal magasabb hődíjat kell fizetnie annak, aki modernizál, és bevezeti az épületrészenkénti hőmennyiségmérést. Megkerestem Balog Róbertet, a Főtáv Zrt. szóvivőjét, hogy megtudjam: miért bünteti (szerintem) a Főtáv a korszerűsítőket. Így alakult a levélváltás:
Balog Róbert: Az épületrészenkénti hőmennyiségmérés lakáshőközpontot jelent egyedi víz és hőmennyiségmérővel, teljes önállósággal és a lakásra szóló közüzemi szerződéssel. Ez a megoldás lényegében a meglévő épületek esetén egy teljes átalakítással valósítható meg. Új építésű ingatlanoknál viszont – mivel teljes önállóságot eredményez – jól alkalmazható költséghatékony módszer. Ezzel a módszerrel átalakított épület egy található jelenleg Budapesten. Az ehhez szükséges minihőközpontot, vagy lakáshőközpontot több cég is forgalmaz. Egy ilyen hőközpont 20X40X60 centiméteres, akár egy szekrényben is elhelyezhető. Lényege, hogy a fűtést és a meleg vizet a lakáson belül (égés nélkül) termeli meg. (Megszűnik például az épületen belüli melegvíz-cirkuláció) Ettől kezdve a lakás Önálló szerződéses és elszámolási egység.
Itt tehát nem a hőközponti mérésről és költségosztásról van szó, vagyis nem a fűtési rendszer „egyszerű” korszerűsítéséről.
Panelblog: A Főtáv Zrt. lépten nyomon hangsúlyozza, hogy környezettudatos cég, a távfűtés pedig a leginkább környezetbarát fűtési forma. Az egyedi hőmennyiségmérést szintén környezetbarát vívmánynak szokás tartani, hiszen mindenki a saját igényei szerint optimalizálhatja a lakás hőmérsékletét, így nincsenek túlfűtött, energiapazarló lakások. Ehhez képest nekem furcsának tűnik, hogy a vállalat "pénzbüntetéssel" sújtja az egyedi hőmennyiségmérést.
Balog Róbert: A Főtáv nem csak hangsúlyozza a kérdésben szereplő pozitívumokat, de tesz is érte. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ráfizetéssel kéne működnie. Az eltérő tarifának az az oka, hogy a hőközponti hőmennyiségmérés és a lakások fogyasztásának összege között mintegy 30 százalék eltérés van. Ez az eltérés két tényezőből származik: 1. a házban keletkező (a házat fűtő) hőveszteségből, valamint 2. a mérők eltérő pontossági osztályából. Ez utóbbi nem télen, hanem nyáron jelentkezik problémaként, amikor szinte minimális a hőfelhasználás. A problémát tehát kezelni kell, mert ha minden ilyen épület veszteséget termel a szolgáltatónak, akkor az előbb utóbb általános költségnövekedést okozna. A logikus elv azonban az, hogy ne legyen keresztfinanszírozás az egyes termékek között, minden terméket a saját költségén lehet megfizetni.
Itt is megismétlem: ez nem egy költségosztós rendszer, hanem egyedi mérő és egyedi közüzemi szerződés az adott lakás tulajdonosával. Innetől nincs épület szintű központi fűtés, csak lakásfűtés van, és az elszámolás/mérés is a lakáson belül a lakás szintjén hitelesített hőmennyiségmérővel történik.
Panelblog: Mi történik akkor, ha egy régóta távfűtésen lévő panelház lakói felújítást - külső szigetelés, fűtésrendszer korszerűsítése - végeznek el a házon, és be szeretnék vezettetni a lakásonkénti hőmennyiségmérést? Ebben az esetben - gondolom - szerződésmódosítást, adott esetben új szerződést kell kötniük a Főtáv Zrt.-vel. Amennyiben az új szerződéssel "átminősítik" magukat a csillagozott rész szerinti "2008. január 1-jét követően távhőszolgáltatásba bekapcsolt épületté", a felújítással járó lehetséges megtakarítás egy része nem realizálódik, hiszen az épületrészenkénti hőmennyiségmérés esetén magasabb díjat kell fizetni.
Balog Róbert: Úgy gondolom, hogy erre a kérdésre már lényegében válaszoltam, de a rend kedvéért ismétlek. Az átalakítással megszűnik az épület központi fűtés, helyette lakásonkénti fűtés lesz, amit távhő működtet. Természetes, hogy új szerződést kell kötni. A mérési eltérésből következően a megtakarítás nem tűnik el. Ezt a következő példán látni lehet: Eddig 100 egység hő érkezett a hőközpontba, amit maradéktalanul szétosztunk a lakások között. ( nincs veszteség, mert ez is a közös házat fűti, mérési pontatlanság, mivel csak a költségek szétosztása valósul meg a hőközponti mérő segítségével).
Az új rendszerben – tekintsünk el a példa kedvéért a használatból mindenképpen keletkező megtakarítástól - a hőközpontba továbbra is 100 egység hő érkezik, de a lakások mérőinek összegzése csak 70 egységet mutat. Láthatóan a szolgáltatónál hiányzik 30 egység. Ez kerül érvényesítésre a magasabb egységárban.
Mint a példából látható, változatlan fogyasztás mellett a költség nem változik, csökkenő fogyasztás mellett a költség csökken.
Jelzem azt is, hogy ebben az esetben érdemes teljesítményarányos alapdíjat tartalmazó szerződést kötni.