Gyermekkorom egyik jellemző jelenete: passzos rövidnadrágokban, kempingbicaj kormányára támaszkodva hunyorgunk hárman a nyolcvanas évek narancssárga nyarainak egyikében, kulcs persze a nyakba lógatva. Azt figyeljük, ahogy a Kraz típusú szovjet teherautó nyergesvontatóján meghozza a lapraszerelt házat az épülő lakótelepre, közben találgatjuk, hogy vajon a nagyszoba, a kisszoba, netán a konyha fala lesz-e az, amit a daru épp a magasba emel. Ez a fajta nyálas retrófíling kapott el, mikor megláttam ezt a fotót, ami ráadásul nem is akkor készült, hanem inkább mostanában:
Merthogy házgyárak ma is vannak, Magyarországon is épp most készül beindulni egy. Panelházak építéséhez való elemeket gyártanának nemsokára a Tolna megyei Tamásiban, írta meg a HVG. Az üzem beindításának pénzügyi háttere persze elég bizonytalan, egy uniós pályázatot például azért bukott nagy eséllyel a leendő üzemet működtető cég, mert nem tudott időben önrészt felmutatni. Akárhogy is alakul a tolnai házgyár sorsa, a próbálkozás megér egy misét.
A HVG cikkében az áll, hogy
A számítógép-vezérelt technológiával akár egyedileg tervezett családi házakhoz is lehet elemeket gyártani, mégpedig pár nap alatt. Az égetett agyaggranulátummal, úgynevezett liaporral könnyített betonelemek hő- és hangszigetelése jobb a hagyományos épületekénél, súlya pedig csupán harmada a megszokott betonpanelekének.
A liapor "puffasztott agyaggolyó", ez van összekeverve a beton kötőanyagával. Maguk a labdacsok így néznek ki:
Ebből csinálják azokat a lapokat, amikből aztán a házak lesznek.
Mivel állítólag mindenben jobb, mint szocialista elődje, ideális lenne készházak építésére, ha a magyarokat nem verné ki a jeges veríték mikor meghallják a "panel" és "beton" szavakat. A borsodi Edelényben például már működött a rendszerváltás után házgyár, de a HVG-nek nyilatkozó egykori cégvezető szavaiból kiderül, hogy úgy jártak mint a ládagyár az egészséges erotika című filmben: állami támogatás volt, az üzem működött, csak éppen az áru nem kellett senkinek, úgyhogy rájuk rohadt a sok főfal.
Persze, ezen nem feltétlenül kell csodálkozni, ha a németeknél ilyet építenek liaporból:
Nálunk meg - követve a jól bevált kockarealizmust - ilyet:
Öko hotel Zuglóban