Az MDF komolyan gondolja a Budapestre áramló friss levegő útját akadályozó épületek, köztük panelházak lebontását - derül ki a párt fővárosi irodájának kérdéseinkre adott válaszaiból. A "szélcsatorna-tisztításra" az EU-s pénzeket szétosztó Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretét kellene használni az MDF szerint. A párt nem válogatna: a már felújított panelek is "mennének a levesbe", ha a város jó levegője miatt szükséges a részleges vagy teljes lebontásuk. A levélben ugyanakkor kiemelik, hogy nemcsak a panelházak, hanem minden olyan épület - például az Arena pláza - visszabontásának lehetőségét is megvizsgálná a párt, ami a friss levegőt hozó szél útjában áll. (Biztos ami biztos, a tanulmányba azért egy éppen dózerolás alatt álló lakótelep képét tették be - a szerk.)
A válaszból az is kiderül: ha valakinek a feje fölül esetleg elbontanák a házat, úgy kárpótolnák, hogy tudjon hasonló lakást vásárolni.
Íme, itt a teljes levél:
Tisztelt UUUU GGGGG! ( Telepi János, hehe...)
Köszönjük megkeresését közleményünkkel kapcsolatban!
Elöljáróban, ha megengedi annyi megjegyzést tennék, hogy a javaslatcsomag számos elemet tartalmaz, ez csupán az utolsó közülük. Fontos még kiemelnem, hogy nem pusztán panelekről van szó, hanem bármilyen épületről, ami a szélcsatorna útjában áll, legyen az panel vagy más magas (esetleg rossz áramlási feltételeket biztosító alacsonyabb) épület. A panel azért került külön megnevezésre, mert általában ezek az épületek a legmagasabbak (10-15 emelet).
1. Van-e konkrét szakértői terv/javaslat az Önök asztalán, amelynek alapján
ezt a javaslatot megfogalmazták?
Igen, bár a szakértői anyag nem pusztán egyetlen kérdésre koncentrál, ahogy maga a javaslatcsomag sem. Az anyag, a sajtónyilatkozattal együtt elérhető honlapunkon pdf formátumban: http://www.mdf-budapest.hu/view/1336.
2. A "visszabontás" kifejezés mit takar? Csak egy bizonyos szintig bontanák vissza ezeket az épületeket, vagy teljesen eltüntetnék a friss levegő útjában álló házakat?
Ez teljes mértékben az egészségügyi és szennyezettségi mutatóktól függ. Amennyiben indokolt, akár a teljes lebontás is felmerülhet. S nem hagyhatjuk figyelmen kívül az építészeti / mérnöki oldalát sem a kérdésnek.
3. Budapest mely panelkerületeire gondolnak elsősorban?
Fontos kiemelni, hogy a javaslatban nem konkrétan panelekről van szó, hanem magas épületekről, panelekről vagy egyéb, a szélcsatornát gátoló építményekről. Így például reálisan felmerülhetne az Aréna Pláza is, mely a Rákos-patak völgyéből induló szélcsatorna végére lett felhúzva. Az adatokat megvizsgálva különösen feltűnő, hogy a magasabb szennyezettségi fok például a Pláza átadása óta jelent különösen nagy problémát telente.
4. Végeztek-e előzetes gazdasági számításokat, amelyek alapján kivitelezhetőnek tartanak egy ilyen programot? Milyen pénzből valósítanák meg a bontási, és az esetleges új lakásépítési programot?
Előzetes gazdasági számítást nem végeztünk, hiszen egy ilyen szakértői vizsgálat súlyos millió forintokba kerülne, melyre egy pártnak nincs lehetősége - teszem hozzá nem is feladata.
Anyagi forrásként a Környezet és Energia Program (KEOP) 26,3 milliárd Eurós keretét jelöltük meg. Kiemelném azt is, hogy, mint tanulmányunkból kiderül, a jelenlegi szennyezés súlyos emberáldozatokat valamint egészségügyi következményeket okoz, mely szintén jelentős (pl. egészségügyi, stb.) kiadást okoz az államnak. S akkor még nem is említettem, hogy az emberélet felbecsülhetetlen, és meggyőződésünk, hogy minden anyagi áldozatot megér!
5. Hová költöztetnék azokat a lakókat, akik "lebontásra ítélt" panelházakban laknak? Felteszem, ők állami kártérítést kapnának, viszont egy panellakás értéke kisebb, mint egy hasonló komfortfokozatú új-, vagy akár régebbi építésű, nem házgyári technológiával épült társasházban található lakásé. Elképzelhetőnek tartják, hogy a különbözetet - az életminőség romlásának megelőzése érdekében - "csak úgy" megkapják a lakók?
Máig léteznek önkormányzati bérlakások, illetve állami tulajdonú lakások, ahová megállapodás esetén beköltözhetnének. Természetesen az anyagi kompenzációt is úgy kell kiszámítani, hogy abból lehetőség legyen másik, hasonló lakás megvásárlására.
6. A már felújított panelek is beletartoznának a visszabontandó épületek sorába?
Külön ez a kérdés értelmezhetetlen. Nem mondhatjuk azt, hogy erre a házra ráköltöttünk 10-20-50 millió forintot, ezért eltekintünk attól, hogy évente 20-30-100 ember belehal a légszennyezettség következményeibe. Vagy átfogóan cselekszünk, vagy értelmét veszti az intézkedés!
Üdvözlettel:
Lévai Zoltán
Budapesti Elnök
MDF