A szabályozható fűtés elterjedése óta a legújabb divat az "energiatudatos" lakók között a fűtés mellőzése. Ők úgy gondolják, hogy saját radiátoraikat izzítani felesleges, mert ha majd a szomszéd bedurrant, jut némi hő a falon keresztül Nekik is. Ez a spórolási módszer fázós nyugdíjasok mellett még működhet is. Baj akkor történik, ha egyszerre több szomszédunk is az ilyen fajta spórolás mellett dönt.
Ekkor több lehetőségünk van: gavallérok vagyunk, és bevállaljuk a törpe hőközpont-szerepet az ezzel járó hetvenezres fűtésszámlával együtt. Dönthetünk úgy is, hogy lakástüzet, illetve szénmonoxid-mérgezést kockáztatunk az átalánydíjas gázzal működő eszközök kreatív felhasználásával.
Ha megátalkodottan ragaszkodunk ahhoz a tévképzethez, hogy normális emberek között élünk, akkor csak a szokásos szintig csavarjuk fel a fűtést. Ilyenkor mi nem fagyunk meg, viszont néhány fokkal alacsonyabb lehet a hőérzetünk annál, mint ami kellemes lenne. Ezen a helyzeten viszont lehet segíteni.
Ha sok pénzünk van, elővehetjük a mozsárágyút: nekiállhatunk belülről szigetelni a falakat. Ehhez azonban tényleg sok pénz kell. Amit én találtam és jó módszernek tűnik, az például majd hetvenezer forint, akciósan 10 négyzetméterre - ennél pedig általában nagyobb felületet kell kezelni. Ráadásul nem csak a szigetelőlapokat kell megvenni, hanem az igazán rendes munkához mestert kell hívni. Szakértelem nélkül nem érdemes nekiállni, mert már a tűzvédelmi szabályok betartása is feladhatja a leckét, ha meg a felragasztás közben rontunk el valamit, jó eséllyel szemezhetünk a penésszel később.
Lehetőségnek ott van még a hőszigetelő festék. A módszer megbízhatóságába vetett hitemet nagyban csökkenti az egyik termék haladó MLM-hálózatépítők által is valószínűsíthetően vállalhatatlannak tartott reklámszövege: "pénzeső az űrből" - brrr... Ebből is van viszont többféle márka, az egyik kevésbé cikisen agyondícsért cucc 10 négyzetméterre, munkával együtt akár harmincezer alatt is megvan. Saját magunk ebben az esetben is csak épületgépészeti szakértelem, vagy feltétlen önbizalom esetén fogjunk hozzá a munkához.
Lehet kapni hőszigetelő tapétát is, ami ugyan nyilván nem ér fel egy rendes belső "drájvitolással", viszont legalább a tudat megvan, hogy mi mindent megteszünk. Ráadásul olcsóbb, mintha szigetelőlapokat ragasztgatnánk, és saját magunk is hozzáfoghatunk a felhelyezéséhez.
A legegyszerűbb megoldás viszont az lehet, hogy ha egyszerűen átverjük magunkat. Női portálok tele vannak ilyen megbízható információkkal: "kutatások kimutatták, hogy ugyanabban a lakásban ötfoknyi hőérzetkülönbséget érhetünk el, ha hideg színek dominálnak, illetve, ha meleg színeket alkalmazunk".
Ha tehát didergünk, érdemes betárolni tűzpiros falfestékből, melegbarna ágytakaróból és narancsszínű huzatból. (Tarthatunk egy nyári szettet is, amikor a hófehér díszpárnákkal kombinált hidegkék asztalterítő nyilván optikai légkondiként működik majd. Viszont télen dugjuk el, mert ha véletlenül a szemünk elé kerül, egyből lefagy az orrunk.)
Ha viszont eljön a mínusz tíz, azért tényleg próbáljunk meg beszélni a szomszéddal, az ő érdekében is.